Jste s rodinou, nebo s přáteli, ale bojíte se jakkoliv projevit, protože při každém nestřeženém momentu bojujete s inkontinencí? Ačkoliv jde o poměrně běžný problém, kterým trpí spousta jinak zdravých lidí, celkem pochopitelně se o něm v naší společnosti nemluví. Pokud i vás trápí nechtěný únik moči a hledáte způsoby, jak s ním už konečně zatočit, jste tu na správné adrese.
Únik moči je problém, který postihuje muže a ženy různého zdravotního stavu i věku. Někdy je způsobený nevhodným životním stylem, jindy zase nemocí. Prakticky ve všech případech jde ale o záležitost, která dokáže dost podstatně ovlivnit kvalitu lidského života. Včetně sebevědomí, které trpí tím, že se můžete prakticky kdykoliv znečistit.
⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na močové cesty
- účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
- jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
- zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
- porovnání cen za denní dávku
naposledy aktualizováno 12/2024
Přitom, kdyby se lidé trochu více zajímali o možnosti, které se jim v rámci léčby inkontinence nabízí, celkem záhy by přišli (alespoň na jeden) způsob, jak svou nepříjemnou situaci vyřešit.
Pokud se vám do této aktivity příliš nechce, budeme rádi, když nás necháte vše shrnout do jednoho obsáhlého článku, který vám třeba v něčem pomůže.
Jak se projevuje a co způsobuje únik moči?
Na to, aby člověk poznal, že trpí inkontinencí nemusí být raketový inženýr. Na druhou stranu, podobně, jako u spousty jiných zdravotních problémů ji mohou provázet i méně známé doprovodné jevy, jejichž včasné odhalení vám může pomoci ještě před úplným propuknutím obtíží.
Mezi hlavní symptomy úniku moči patří:
- Neschopnost udržet moč
- Oslabené pánevní dno
- Únik moči během smíchu, kašlání nebo kýchání
- Hyperaktivní močový měchýř (nemusí být)
Podle toho, čím je inkontinence zapříčiněná ji rozdělujeme na několik druhů. Některé z nich jsou typické pro ženy po porodu, jiné pro muže, kteří mají problémy s prostatou. A v neposlední řadě i pro obě pohlaví, která trpí nějakou závažnější nemocí. (Která obvykle ovlivňuje správné vnímání a ovládání těla.)
V současné době rozlišujeme:
- Stresovou inkontinenci
- Inkontinenci z přetékání
- Urgentní inkontinenci
- Reflexní inkontinenci
- Smíšenou inkontinenci
Ke stresové inkontinenci dochází v důsledku oslabeného pánevního dna, které nedovede ustát nějaký nepředvídatelný pohyb, nebo nápor. (Smích, kašel, zvedání těžkého břemena…) Inkontinence z přetékání vzniká tak, že močový měchýř už není schopen udržet moč v plném močovém měchýři. Urgentní inkontinence vzniká u lidí s hyperaktivním močovým měchýřem, kteří mají pocit, že už nedokáží udržet moč ani o vteřinu déle.
Reflexní inkontinence je způsobená nemocí, která ovlivňuje správné fungování těla. Typicky má spouštěč v onemocněních neurologického charakteru (roztroušená skleróza…). A nakonec tu máme smíšenou inkontinenci, která kombinuje znaky a příčiny stresové a urgentní inkontinence.
Únik moči u žen
Příčiny úniku moči u žen bývají v některých případech odlišné od těch, které ji spouští u mužů. Ženy se o poznání častěji potýkají s oslabeným svalstvem pánevního dna, které ochabuje v důsledku těhotenství a porodu, nebo vlivem změněné hormonální činnosti po skončení menopauzy.
Ženy mohou také více trpět na hyperaktivní močový měchýř, na předržování moči a na infekce močového ústrojí.
Únik moči u mužů
U mužů dochází k úniku moči v důsledku potíží s prostatou. (Naprosto běžný je například únik moči po operaci prostaty.) Může to být dáno tím, že muž nedokáže zcela vyprázdnit svůj močový měchýř, ale nechce se mu stále odbíhat na toaletu.
Ovšem, i muži mohou mít oslabené pánevní dno, které může být náchylnější ke stresové inkontinenci.
Léky a léčba úniku moči
Pokud zaregistrujete, že máte potíže s inkontinencí, je to důvod pro návštěvu lékaře. Kromě toho, že s vámi probere její příznaky se zaměří na její detekci, která mu pomůže odhalit její hlavní původ.
Podstoupit můžete:
- Fyzickou prohlídku
- Rozbor moči
- Krevní test
- Ultrazvuk
- Rentgen
- Cystoskopii
V případě, že se prokáže, že trpíte inkontinencí kvůli oslabenému pánevnímu dnu, lékař vám může doporučit Kegelovy cviky. Inkontinence způsobená prostatou zase povede k nasazení vhodné léčby. (Může jít o léky na prostatu, nebo o přírodní doplňky stravy.) Také vám bude nejspíš doporučená změna životního stylu, která může z vaší strany vyžadovat snížení váhy. (Obezita je totiž jedním z rizikových faktorů.)
Cviky na únik moči
Ačkoliv jsme Kegelovým cvikům věnovali celý jeden článek, trochu si připomeneme, jakým způsobem je provádět.
Muži i ženy je mohou dělat prakticky kdykoliv a kdekoliv. Pro začátek je ale vhodné najít si klidné a nikým nerušené místo a během prvních několika pokusů se soustředit jen a pouze na sebe.
Kegelovy cviky se dělají tak, že (po vykonání potřeby) stáhnete svaly, které zapojujete během močení. Ty po několika vteřinách zase povolíte. A hned na to je zase stáhnete. Tento cvik opakujte alespoň desetkrát během každého dne.
Závěr
Pokud se vám zatím nedaří dostat nechtěný únik moči pod kontrolu, pořiďte si inkontinenční vložky, které vám dají alespoň malou jistotu, že bude vše v pořádku. Také se vyhněte popíjení velkého množství močopudných nápojů a zbytečně nezatěžujte svůj močový měchýř tím, že ho budete udržovat permanentně plný. A to by bylo, abyste se svého problému v dohledné době nezbavili.
⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na močové cesty
- účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
- jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
- zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
- porovnání cen za denní dávku
naposledy aktualizováno 12/2024