Bolest v podbřišku: Kdy jsou na vině močové cesty?

Bolest v podbřišku je v některých situacích normální. Ženy ji mohou pociťovat třeba před začátkem a v průběhu menstruace. Také se může objevit ve chvíli, kdy máte zácpu nebo vás trápí větry. Mohou se ale tímto způsobem ozývat i vaše močové cesty?

U některých zdravotních problémů spočívá největší komplikace v tom, že mohou mít spoustu různých příčin. Kromě kašle, za kterým může být obyčejné nachlazení, ale i zápal plic a CHOPN, může jít i o bolest hlavy nebo o bolest břicha. O moc jednodušší to není ani s bolestí v podbřišku, protože ji může způsobovat trávení, některá z funkcí reprodukčního ústrojí, stejně jako močové cesty. Pro obyčejného člověka tedy nemusí být jednoduché zjistit, co mu přesně je a co mu pomůže se bolesti zbavit.

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na močové cesty

nejlepší léky na časté močení
  • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
  • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
  • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
  • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 11/2024

Vzhledem k tomu, že bolest v podbřišku je poměrně častým problémem, rozhodně neuškodí, když o něm získáte co nejvíc informací. Včetně tipů, které by vám od mohly snadno ulevit.

Projevy a příznaky bolesti v podbřišku

Bolest v podbřišku může zasahovat jenom malou oblast na jedné straně břicha, může se ale rozlít i do širšího okolí. Bolest navíc může mít jiné projevy a intenzitu. Zatímco někoho může sužovat tupá a dlouhodobá bolest, další člověk může sem tam pocítit nepříjemné a ostré píchnutí.

Mezi obvyklé projevy patří i:

  • Pocit tlaku
  • Křeč v břiše
  • Bolest, která se objeví v průběhu nějaké aktivity

Bolest v podbřišku navíc nemusí být jediným projevem problému. Může ji doprovázet horečka, zvracení, bolest hlavy, únava, zažívací potíže, časté močení a mnoho dalších jevů. Proto se snažte sledovat i je.

bolest v podbřišku příčiny pojevy

Nejčastější příčiny bolesti v podbřišku

V břiše je uloženo velké množství orgánů, proto se nelze divit tomu, že ke každému případu je nutno přistupovat individuálně.

Na vině může být například zácpa nebo zánětlivé onemocnění střev/syndrom dráždivého tračníku. Zcela vyloučit nelze ani potravinové alergie a intolerance. V neposlední řadě může jít o příznak blížící se periody, o příznak ovulace nebo o příznak pohlavně přenosné choroby.

Ženy by se měly ve svém zájmu nechat pro jistotu vyšetřit i kvůli endometrióze, mimoděložnímu těhotenství a rakovině ženských orgánů, která je bohužel poměrně častá.

A co močové cesty?

bolest v podbřišku prostata močové cesty

Zánět močových cest

Než začnete vidět v bolesti v podbřišku jen to nejhorší, je důležité zmínit, že na její vznik může mít vliv i infekce močových cest. Ta se může rozvinout z mnoha různých příčin, například kvůli dlouhodobému zadržování moči, nedostatečné hygieně a podobně. U mužů může zvyšovat riziko tohoto onemocnění i nezhoubně zvětšená prostata, která způsobuje prerušované močení. Následně nedojde k úplnému vyprázdnění močového měchýře, ve kterém zůstávají zbytky tekutiny.

Problémy s prostatou

Muži by se měli o svou prostatu dobře starat, protože od cca 25 let dochází k jejímu pozvolnému růstu. Jelikož se nachází pod močovým měchýřem a jejím středem prochází močová trubice, často způsobuje problémy s vyprazdňováním. Zvětšení jejího objemu navíc může způsobovat pocit nepohodlí a tlaku.

O něco vážnějším problémem pak mohou být záněty prostaty, které mohou souviset s infekcemi močových cest, pohlavně přenosnými chorobami a podobně. Takový zánět může být buď akutní nebo chronický.

Jak nyní postupovat?

V případě, že vám dělají vrásky problémy s prostatou, rozhodně nešlápnete vedle, když vyzkoušíte dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy na podporu její normální funkce. Jelikož obsahují bylinky, mohou prospět i k celkové kondici močových cest.

Na etiketě dobrého doplňku stravy se snažte v ideálním případě najít kombinaci kopřivy dvoudomé, serenoy plazivé, slivoně africké, lykopenu a zinku, které se ve svých účincích podporují navzájem.

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na močové cesty

nejlepší léky na časté močení
  • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
  • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
  • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
  • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 11/2024