Prostatitida: Typické projevy a co pomůže?

Prostata je malá žláza, které za normálních okolností nevěnujeme takovou pozornost, jakou bychom správně měli. Ne náhodou se dovede po nějaké době ozvat s nějakým nepříjemným problémem, kterým může být například zánět. Víte, jak se prostatitida pozná? A co všechno při její léčbě pomáhá?

Prostatitida je jiný název pro zánět prostaty, který může vzniknout kvůli infekci bakteriemi, ale i z dalších příčin. Rozdělujeme ji na akutní a chronickou. S tím, že akutní zánět má většinou velmi rychlý nástup a intenzivní příznaky. Z toho důvodu se nejčastěji léčí za asistence lékaře.

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na močové cesty

nejlepší léky na časté močení
  • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
  • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
  • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
  • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 11/2024

Ve srovnání s tím je chronická prostatitida trochu mírnější, minimálně v síle svých projevů, které nebývají ve srovnání s akutním zánětem tak výrazné. Na druhou stranu, tento zánět trvá delší dobu, takže se s ním můžete léčit po dobu několika týdnů až měsíců.

Co dalšího byste měli vědět?

Příznaky a projevy zánětu prostaty

Příznaky zánětu prostaty dělíme podle toho, jestli hovoříme o tom akutním, nebo chronickém.

Akutní bakteriální prostatitida se projevuje bolestí v podbřišku, spodní části zad a v oblasti kolem análního otvoru. Dále můžete cítit bolest v oblasti penisu a šourku. Neobvyklé nebývá ani akutní nucení se jít vymočit. Mezi další příznaky patří bolest při močení, bolest při ejakulaci, horečka, nevolnost a zvracení.

Chronická prostatitida se zase projevuje nepohodlím v oblasti spodní části zad, podbřišku, análního otvoru a genitální oblasti.

zánět prostaty příznaky projevy

Jaké jsou nejčastější příčiny?

Mezi nejčastější příčiny zánětu prostaty patří bakteriální infekce, která způsobuje infekce močového měchýře a močových cest. Dále může být na vině pohlavně přenosná choroba. V mnoha případech ale není spouštěč zánětu prostaty znám, vliv se ale připisuje imunitnímu systému a traumatu prostaty.

Chronický zánět prostaty

Chronický zánět prostaty se řadí mezi nejrozšířenější druhy prostatitidy. Jak už bylo řečeno, nemusí být způsoben bakteriemi a často jeho léčba trvá v řádu několika týdnů až měsíců. Pokud je chronický zánět prostaty způsoben bakteriemi, mívá mírnější průběh než ten akutní.

✓ Co pomůže při problémech s prostatou?

Léčba bakteriální prostatitidy vyžaduje podávání antibiotik, která se musí užívat podle přesně stanoveného plánu. Počítejte ale s tím, že užívání antibiotik může negativně ovlivnit normální stav vaší střevní mikroflóry, takže po ukončení léčby můžete mít horší trávení a oslabený imunitní systém. (Antibiotika totiž nedovedou rozlišovat mezi tím, které patogeny jsou nepřátelské a které jsou naopak pro lidské tělo důležité.)

Dále můžete v průběhu klasické léčby užívat léky proti bolesti. V úvahu pro vás mohou přicházet i obklady a jemné masáže.

prostatitida léčba co pomůže

Bylinky na zánět prostaty

V průběhu konzervativní léčby, ale i při zvládání chronické prostatitidy nebakteriálního původu, můžete vyzkoušet dlouhodobé užívání doplňků stravy pro muže na prostatu, které jsou na přírodní bázi.

V jejich složení obvykle objevíte bylinky, které se spojují s podporou normálního stavu prostaty a podporují normální průtok moči, čímž by se měly redukovat potíže s častým močením. (To totiž nezpůsobuje zvýšená produkce moči, jako spíš nekvalitně vyprázdněný močový měchýř, který se kvůli tomu rychleji naplní.)

Speciální pozornost věnujte tomu, abyste ve složení našli:

  • Kopřivu dvoudomou
  • Vrbovku malokvětou
  • Serenou plazivou
  • Slivoň africkou

Spolu s nimi tam mohou být i další látky, mezi které patří například i lykopen a zinek. Také při jejich užívání vyzkoušejte Kegelovy cviky, které posilují svaly pánevního dna, které využijete při lepším ovládání močového měchýře.

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na močové cesty

nejlepší léky na časté močení
  • účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
  • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
  • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
  • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 11/2024