V průběhu dne se jde každý z nás vymočit asi osmkrát. Právě toto číslo se zároveň považuje za normál. Co když si ale chodíte na malou odskakovat častěji, a vaše nutkání vás nenechá v klidu ani během nočních hodin? V takovém případě můžete mít problém, kterému se říká časté močení v noci. Co se s ním dá dělat? Na to se podíváme níže.
V průběhu dne a noci dochází v ledvinách k filtraci krve. Jakmile ledviny zachytí odpadní látky, které už tělo nedokáže využít, pošle je do močového měchýře. Když dojde k jeho naplnění, dostaneme signál a odejdeme na záchod. Množství moči se liší v závislosti na tom, kolik vypijeme tekutin. Také ale může kolísat v závislosti na denní době. V průběhu noci si tělo nepřeje být rušeno, takže se dělá moči méně. Na druhou stranu, taková moč je mnohem koncentrovanější, což je důvod, kvůli kterému lékaři obvykle požadují vzorek ranní moči.
⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na močové cesty
- účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
- jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
- zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
- porovnání cen za denní dávku
naposledy aktualizováno 01/2025
Mnoho mužů ve středním věku vnímá jako problém časté noční vstávání, které mnohdy souvisí se zvětšenou prostatou.
Jak poznat časté noční močení
Časté močení je termín, který označuje nadměrnou potřebu močit během noci. Z výše uvedeného důvodu (kdy tělo produkuje přes noc menší množství moči) nepotřebuje mnoho lidí v noci vůbec vstávat. Občasný výlet na toaletu během noci nevadí, zpozornět byste ale měli ve chvíli, kdy pravidelně vstáváte více než dvakrát za noc.
Kdy už je to nemoc?
Pokud se k častému nočnímu močení připojí i další projevy, se kterými jste neměli dříve žádnou zkušenost, pak vás pravděpodobně trápí nějaký zdravotní problém, se kterým byste se měli začít léčit. Další přidružené projevy se mohou lišit v závislosti na tom, co vám je. Pokud cítíte řezání a pálení při močení a vaše moč má divný zápach, pak nejspíš trpíte infekcí močových cest.
Časté noční močení může být i projev:
- Neurologického onemocnění
- Zánětu ledvin
- Rakoviny (měchýře, prostaty…)
- Zvětšené prostaty
- Zánětu prostaty
- Cukrovky
U žen může noční močení naznačovat i těhotenství. Dále může být za tímto problémem i užívání některých léků. Zcela vyloučit ale nelze ani vliv vašeho životního stylu. (Pokud toho večer hodně vypijete, je pochopitelné, že můžete jít na toaletu i pětkrát.)
Co pomůže na časté močení v noci?
Diagnostika častého nočního močení nebývá vždycky jednoduchá. Lékař totiž bude muset vyloučit, že máte nějaký vážnější zdravotní problém, u kterého je časté noční močení jedním z jeho příznaků. Jednou z metod diagnostiky může být deník, do kterého si budete zapisovat množství vypitých tekutin během dne a počet návštěv toalety.
V průběhu diagnostiky vám může lékař odebrat vzorek krve, otestovat vzorek moči, doporučit cystoskopii či ultrazvuk. Následně může vyhodnotit, kde přesně se vyskytuje problém.
Následně vám může lékař nasadit léky a doporučit změnu životního stylu, která bude zahrnovat redukci močopudných nápojů a pití tekutin po menších doušcích.
V případě, že je za častým nočním močením zvětšená prostata, můžete zkusit i užívání bylinek, mezi které patří:
- Saw palmetto
- Kopřiva dvoudomá
- Slivoň africká
- Vrbovka malokvětá
Stejně jako v jiných případech platí, že bylinné doplňky stravy s obsahem bylinek musíte nějakou dobu užívat, abyste na sobě viděli první pozitivní účinky.
⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na močové cesty
- účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
- jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
- zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
- porovnání cen za denní dávku
naposledy aktualizováno 01/2025