Jak tělo stárne, některé jeho systémy nefungují tak, jako tomu bylo dřív. Nemusí se to týkat jen citlivého žlučníku, nebo slabého imunitního systému, ale také vzniku ledvinových kamenů. Jelikož jde o velmi nepříjemný problém, dáme vám k němu všechny informace, které potřebujete vědět.
Močové ústrojí je systém, který filtruje tekutiny a zachytává do sebe odpadní látky, které se následně vylučují z těla. Vlivem stárnutí, nemocí, nebo špatného životního stylu se však mohou v ledvinách začít dělat močové kameny. Nemusí jít o žádné giganty, ale i o drobné útvary, jejichž vylučování způsobuje nepříjemné bolesti. (V případě, že kameny nejsou kompaktní a velké, občas se pro ně používá i termín močový písek.)
⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na močové cesty
- účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
- jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
- zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
- porovnání cen za denní dávku
naposledy aktualizováno 12/2024
Někdy se stává, že člověk o existenci kamenů ve svém těle vůbec neví. Takže ho mohou jejich projevy dost nepěkně překvapit.
Jak ze sebe dostat ledvinové kameny a jak se jim dá předcházet vám nastíníme v následujících několika odstavcích.
Co jsou to ledvinové kameny
Ledvinové kameny jsou pevné útvary, které jsou vytvořené z krystalů. Obvykle vznikají v ledvinách (kvůli čemuž získaly svůj název), ale mohou se nacházet prakticky ve všech částech močového ústrojí. Především proto, že mohou v závislosti na své velikosti a typu cestovat. Až do chvíle, kdy se dostanou ven z těla. (Není to tak ale pokaždé.)
Podle typu je dělíme na:
- Vápníkové močové kameny
- Urátové močové kameny (jsou tvořené kyselinou močovou)
- Struvitové močové kameny
- Cystinové močové kameny
Nejběžnější je výskyt vápníkových močových kamenů, které vznikají nadměrnou konzumací jídel, které jsou bohaté na oxaláty. (Spolu s kalciem vytváří špatně rozpustné soli.) Urátové močové kameny jsou zase častější u mužů, než u žen. Poměrně často s nimi zápolí pacienti, kteří se léčí s dnou, nebo procházejí chemoterapií. Jejich hlavním původcem je zvýšená hladina kyseliny močové v těle.
Struvitové močové kameny jsou naopak častější u žen. Zvlášť u těch, které mají pravidelné obtíže s infekcemi močových cest. Jejich nevýhodou je, že mohou být poměrně dost velké a mohou způsobovat blokády a obstrukce. A nakonec, cystinové močové kameny. S nimi se ve svém životě patrně nesetkáte, protože jsou v populaci vzácné. Jsou totiž podmíněné genetickou vadou.
Příznaky
I když to tak na první pohled možná nevypadá, pravdou je, že ledvinovými kameny trpí hodně lidí. A to včetně mladších ročníků. Proto je určitě vhodné znát jejich projevy. Díky tomu budete hned vědět, co se s vámi děje. (O bolestech, které jsou způsobené močovými kameny se totiž říká, že jsou jedny z nejhorších, které můžete zažít.)
Poznáte je podle:
- Krve v moči
- Zvracení
- Nevolnosti
- Páchnoucí, nebo neobvykle zbarvené moči
- Zimnice
- Horečky
- Časté potřeby močit
- Schopnosti vypustit jen malé množství tekutiny
Jaká způsobují rizika?
Problém s ledvinovými kameny je v tom, že mohou zablokovat normální průtok moči celým systémem. Stačí, když se kámen dostane do močovodu, nebo do močové trubice. Kromě bolestí to může vést k blokaci odtoku moči a k podráždění močových cest. Z toho důvodu je důležité brát tento problém vážně.
Léčba
V první řadě je důležité, aby lékař provedl důkladnou tělesnou prohlídku a sérii vyšetření, která potvrdí, že máte ledvinové kameny. Kromě rozboru moči může udělat rozbor vzorku krve, aby zjistil, zda nemáte zvýšenou hladinu kyseliny močové, vápníku či elektrolytů. Pokud už nějaké ledvinové kameny vyšly z těla ven, může být provedená i jejich analýza. Díky tomu se podaří lépe určit jejich složení a tím pádem i typ.
V případě potřeby můžete projít i CT vyšetřením, ultrazvukem nebo speciálním rentgenem.
Když se ledvinové kameny potvrdí, postupuje se tak, že:
- Pacient vypije 6-8 sklenic tekutin denně
- Vám budou předepsány léky
- Podstoupíte zákrok, během kterého lékaři rozbijí kameny za pomoci zvukových vln
- Podstoupíte operaci
V případě, že vám lékař řekne, že vaše potíže s kameny nejsou závažného charakteru (třeba kvůli tomu, že jsou velmi drobné), můžete se s ním poradit o metodách přírodní léčby. Ty mohou v lehčích případech zmírnit intenzitu nepříjemných pocitů.
Bylinky na ledvinové kameny, které můžete vyzkoušet jsou:
- Bazalka
- Celer
- Pampeliška
- Pšeničná tráva
- Přeslička
Obvykle se doporučuje šťáva, nebo džus. Vyzkoušet ale můžete i šťávu z granátového jablka, jablečný ocet nebo citronovou šťávu.
Jak na prevenci ledvinových kamenů
Pozitivní je, že tvorbě ledvinových kamenů se dá celkem dobře předcházet. V první řadě je důležité, abyste dodržovali optimální pitný režim. Patrně nejvhodnější je obyčejná voda. Dále si zkuste dopřát potraviny, které jsou bohaté na vápník. (A to i přesto, že má spousta lidí dojem, že vápník je zdrojem jejich potíží. Není to pravda.) Potížistou je naopak sodík. Ten se nachází ve slaných pochutinách, instantních pokrmech (jako jsou například polévky) atd.
Taky zkuste omezit zdroje oxalátů, mezi které patří špenát, čokoláda, sladké brambory, káva nebo sója a výrobky z ní. Nic špatného se nestane ani když omezíte přísun masa a živočišných bílkovin.
V neposlední řadě můžete vyzkoušet bylinky a volně prodejné doplňky stravy, které jsou určené pro posílení a normální fungování močových cest. Pro viditelné výsledky je ale nutné jejich dlouhodobé užívání. Tak na to myslete.
⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na močové cesty
- účinnost jednotlivých přípravků ve vztahu k častému nočnímu a dennímu močení, menšímu tlaku a pnutí, silnějšímu proudu moči a lepšímu pocitu domočení
- jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
- zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
- porovnání cen za denní dávku
naposledy aktualizováno 12/2024